Aktualności O forum Projekty Galeria O Kenii Usługi Kontakt Wersja angielska Strona główna
 

 

 

Muzyka Kenijska

Muzyka ludowa

Każda ze zróżnicowanych kenijskich grup etnicznych ma swoją własną tradycję muzyczną i zespoły, choć ich popularność w ostatnich latach zmniejszyła się wraz z pojawieniem się i rozpowszechnieniem muzyki gospel.

Akamba

Lud Akamba znany jest ze swojej skomplikowanej muzyki perkusyjnej.

Bajuni

Bajuni pierwotnie zamieszkiwali wyspy Lamu. Można także ich spotkać na kontynencie,
w okolicach Mombasy i Kilifi. Kobiety w Kenii rzadko są wokalistkami, ale piosenka kobiet Bajuni, śpiewana przy pracy "Mashindano Ni Matezo", jest szeroko znana.

Borana

Borana żyją nieopodal etiopskiej granicy, więc w ich muzyce odbijają się tradycje etiopskie i arabskie. Znani są także z używania gitary chamonge - jest to po prostu garnek z przytwierdzonymi do niego metalowymi strunami.

Chuka

Chuka żyją w pobliżu Góry Kenia i znani są z polirytmicznej muzyki perkusyjnej.

Gusii

Lud Gusii ma, być może, najbardziej unikatową muzykę ludową w Kenii. Grają na wielkim, lutniopodobnym instrumencie zwanym obokano. Używają także smyczka ziemnego - wykopują w ziemi dużą dziurę, nad którą rozciągają zwierzęcą skórę. W skórze wycinają mały otwór, ponad którym przymocowują pojedynczą strunę, wydaje ona niepowtarzalny dźwięk.

Luhya

Luhya grają na bębnach w stylu Bantu, najczęściej na bębnach sukuti.

Luo

Luo są najbardziej znani z ich muzyki benga, z której wywodzi się większość kenijskiego popu. Grają na nyatiti, ośmiostrunowej lirze z dwoma szyjkami i rezonatorem ze skóry, do szyjki jest także przymocowana metalowa obręcz.

Maasai

Masajowie używają niewielu instrumentów, ich muzyka jest silnie polifoniczna i wokalna, ma strukturę wezwania i odpowiedzi. Czasem śpiewają kobiety, choć męscy wykonawcy są bardziej rozpowszechnieni. Przedstawienia na ogół odbywają się na łonie natury.

Mijikenda

Lud Mijikenda żyje na wybrzeżu, a ich muzyka i tradycje ludowe tętnią życiem, bardziej niż innych plemion, które miały do czynienia z misjonarstwem chrześcijańskim. Ich muzyka opiera się głównie na perkusji i jest bardzo skomplikowana.

Samburu

Samburu są spokrewnieni z Masajami i jak oni prawie nie używają instrumentów, poza prostymi fletami i rodzajem gitary. Znani są z erotycznych pieśni wykonywanych przez kobiety modlące się o deszcz.

Turkana

Turkana zachowali swoje pierwotne tradycje, do których zalicza się muzyka o strukturze wezwania i odpowiedzi, która jest prawie całkowicie wokalna. Grają także na rogu antylopy kudu.

« powrót