Aktualności O forum Projekty Galeria O Kenii Usługi Kontakt Wersja angielska Strona g³ówna
 

 

 

WANGARI MAATHAI W PROGRAMIE DAMA PIK W TELEWIZJI TVN24.

W najbliższą niedzielę (25.03.2007) o godzinie 17:15 telewizja TVN24 wyemituje kolejny program z cyklu Dama Pik. Tym razem bohaterką reportażu będzie kenijska noblistka z 2004 roku, Wangari Maathai.

Dama Pik jest autorskim programem Anity Werner, przedstawiającym znane i poważane na świecie kobiety. Bohaterkami realizacji były liczne przedstawicielki świata polityki, biznesu i kultury, spośród których można wymienić np. Julię Tymoszenko, Dagmar Havlovą, Erikę Steinbach, Dorę Bakoyannis, Hannę Suchocką, Vairę Vike-Freiberga, Segolene Royal, Danutę Hubner czy Nino Burdzanadze.

Kilka miesięcy temu zrodził się pomysł, aby bohaterką jednego z odcinków uczynić Wangari Maathai. W wyniku dyskusji z członkami Forum Kenijsko-Polskiego realizatorzy programu nie tylko zapragnęli przedstawić polskiemu telewidzowi sylwetkę słynnej noblistki, ale także przybliżyć Kenię wraz z jej problemami i wyzwaniami, tworząc tym samym tło dla dyskusji na temat roli aktywistki w swoim kraju. Tu właśnie wydatną pomocą posłużyło KPF. Robert Zduńczyk, jeden z członków zarządu naszej organizacji, dysponując szeroką paletą kontaktów w Kenii, pomógł zorganizować udział w programie różnorakich gości. Nie zabrakło tam miejsca dla politologów, profesorów uniwersytetu w Nairobi, czołowej komentatorki telewizji Nation czy osoby, która była świadkiem na ślubie noblistki. Co oczywiście najważniejsze, program został uświetniony wywiadem z samą Wangari Maathai. Robert Zduńczyk ponadto osobiście poleciał do Kenii wraz z organizatorami programu, uczestnicząc w pracach prowadzonych na miejscu.

Warto przypomnieć, że pomoc w realizacji programu nie jest jedyną inicjatywą Forum Kenijsko- Polskiego, zmierzającą do popularyzowania w Polsce sylwetki kenijskiej aktywistki. Nasza organizacja jest w trakcie przygotowań do organizacji debaty dwojga noblistów- Wangari Maathai oraz Lecha Wałęsy, jak również planuje wydać w Polsce jej książkę Unbowed (‘nieugięta’).

Dama Pik w TVN 24: niedziela 25.03.2007, godzina 17:15

« powrót