Aktualności O forum Projekty Galeria O Kenii Usługi Kontakt Wersja angielska Strona główna

« powrót

 

 

 

BLIŻEJ KENII

„Bliżej Kenii” jest projektem autorskim Forum Kenijsko-Polskiego (www.kenya.com.pl) adresowanym do uczniów i pedagogów polskich liceów oraz do internatów.

Celem projektu jest edukacja na temat kultur pozaeuropejskich, złożoności problemów krajów globalnego Południa, współzależności pomiędzy społeczeństwami krajów rozwiniętych i rozwijających się, a także promocja Milenijnych Celów Rozwoju. Ma on nakłonić młodzież do krytycznej refleksji nad odpowiedzialnością za rozwój międzynarodowy oraz zainspirować do kreatywnego działania na rzecz realizacji Milenijnych Celów Rozwoju.

„Bliżej Kenii” składa się z trzech części:

1) ZAJĘCIA DYDAKTYCZNE
Jest to cykl 5 autorskich lekcji na temat :

 • Różnorodność kulturowa Kenii
 • Historia Kenii
 • Współczesne wyzwania rozwojowe Kenii
 • Milenijne Cele Rozwoju
 • Wpływ zachowań konsumpcyjnych i obywatelskich na życie mieszkańców globalnego Południa
 • Zajęcia prowadzone są sposób interaktywny – włączając w nie młodzież – z użyciem nośników multimedialnych (pokazy slajdów i fragmentów filmowych) oraz z wykorzystaniem profesjonalnych materiałów ONZ promujących Milenijne Cele Rozwoju.

  Prowadzącymi zajęcia są afrykaniści pracujący dla Forum Kenijsko Polskiego i Fundacji Simba Friends, doświadczeni w koordynowaniu projektów pomocowych, naukowych i edukacyjnych.

  Adresatami tej części projektu jest młodzież 2 klas liceum oraz pedagodzy wybranych szkół.

  Pierwsza edycja projektu odbędzie się w ramach Tygodnia Edukacji Globalnej 2006 w dwóch warszawskich liceach ogólnokształcących – XXXVII L.O. im. Dąbrowskiego oraz XLVII L.O. im. Wyspiańskiego. Ze względu na odbywające sie w terminie Tygodnia Edukacji Globalnej matury próbne, projekt odbędzie się w dn. 20-24 XI.

  W 2007 r. Forum Kenijsko-Polskie realizować go będzie we wszystkich szkołach na terenie kraju, których dyrekcja wyrazi zainteresowanie projektem (zainteresowanych prosimy o kontakt mailowy Kamila.Kadzidlowska@kenya.com.pl lub telefoniczny (22) 533-49-09).

  2) KONKURS NA KREATYWNĄ KAMPANIĘ EDUKACYJNĄ O AFRYCE

  Ta część projektu adresowana jest do młodzieży 2 klas liceum, w której odbędzie się pierwsza edycja „Bliżej Kenii”. Zwycięzca, który wyłoniony zostanie 14 XII 2006 przez grono reprezentantów organizacji pozarządowych zaproszonych do współpracy przez twórców projektu zobowiązuje się do realizacji kampanii w 2007 r.

  Nagrodą będzie wizyta studyjna w:

 • wiosce Sega w Kenii, gdzie Fundacja Simba Friends realizuje projekt rozbudowy szkoły (Kogere Primary School; www.simbafriends.org)
 • w siedzibie UNEP w Nairobi (www.unep.org)
 • w krnijskiej wiosce milenijnej(www.unmillenniumproject.org)
 • Ideą podróży jest namacalne poznanie rzeczywistości rówieśników, a także pracy ekspertów nad współczesnymi wyzwaniami rozwoju Kenii.

  3) WWW.SERCEAFRYKI.PL

  Strona internetowa Serce Afryki zawierać będzie informacje na temat krajów afrykańskich, Milenijnych Celów Rozwoju, relacji polsko-afrykańskich oraz edukacji rozwojowej. Znajdować się tam będą polskie publikacje oraz prace uniwersyteckie na temat Afryki, a także materiały wykorzystane podczas realizacji zajęć lekcyjnych w ramach „Bliżej Kenii” oraz relacje z wizyty studyjnej zwycięzcy konkursu. Strona uruchomiona zostanie pod koniec listopada 2006 r.


  Projekt jest współfinansowany przez Fundację Edukacja dla Demokracji w ramach programu pomocy zagranicznej Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP w 2006r.  Wszystkich zainteresowanych projektem prosimy o kontakt:

  Kamila Kadzidłowska
  Koordynatorka projektu
  Forum Kenijsko-Polskie
  ul.Górczewska 124/305
  01-460 Warszawa
  tel.: + 48 (22) 533 49 08
  fax: + 48 (22) 533 49 99
  kom. +48 508 138 999

  « powrót