Aktualno¶ci O forum Projekty Galeria O Kenii Usługi Kontakt Wersja angielska Strona główna
 

 

 

IMPRESJE SUAHILIJSKIE - KENIA ŚLADAMI PERSÓW

FORUM KENIJSKO-POLSKIE zaprasza wszystkich miłośników Kenii do obejrzenia fotografii z Wybrzeża Suahili w miłej atmosferze MOTTO CAFE (ul. Ordynacka 10/12 Warszawa).

Autorkami zdjęć są orientalistki UW- Aleksandra Szymczyk (iranistyka) i Kamila Kadzidłowska (afrykanistyka), które jesienią 2005 r. odbyły podróż do Kenii i Tanzanii w celu zbadania wpływów perskich obecnych do dziś w kulturze suahilijskiej. O ile wiadomo, że kultura Suahili jest silnie zabarwiona akcentami arabskimi, wielkie zdziwienie wywołuje fakt, iż przez wiele lat współtworzyli ją również potomkowie Irańczyków.

Persowie pojawiali się na Wschodnim Wybrzeżu już w VIII w. głównie w celach handlowych, a następnie z powodu prześladowań religijnych, a także wabieni atrakcyjnością tych ziem. Szybko zasymilowali się oni z lokalną ludnością, przejmując język i obyczajowość, ale także „przemycając” namiastkę perskości widoczną w architekturze świeckiej i sakralnej, leksyce języka suahili oraz obrzędowości. Motywy te często mylone są z arabskimi, dlatego też studentki, wspierane m.in. przez Muzeum Narodowe i Forum Kenijsko - Polskie postanowiły zbadać je dokładnie i udokumentować.

Prace, które oglądać można na ścianach Motto Cafe do 16 sierpnia są wstępem do wystawy planowanej na październik 2006 r. Zobaczyć na nich można zarówno dorobek kultury materialnej, jak i różnorodność suahilijskich twarzy oraz piękno dzikiej przyrody.

Serdecznie zapraszamy !

« powrót