Aktualności O forum Projekty Galeria O Kenii Usługi Kontakt Wersja angielska Strona główna
 

 

 

Wizyta w trzech szkołach w wiosce Sega w zachodniej Kenii

Podczas styczniowego pobytu w Kenii prezes zarządu KPF James Ofwona oraz Katarzyna Słowik z Fundacji Simba Friends odwiedzili trzy szkoły znajdujące się w wiosce Sega, kilkadziesiąt kilometrów od Jeziora Wiktorii. Wizyta ta miała na celu zapoczątkowanie długofalowej współpracy z tymi placówkami. Plan pomocy dla szkół w Sega jest elementem znacznie szerszego projektu mającego na celu przyczynienie się do rozwoju regionu poprzez wspieranie szkolnictwa, rolnictwa oraz wprowadzanie nowoczesnej technologii w życie mieszkańców. Ponieważ chcemy położyć szczególny nacisk na edukowanie ludzi w zakresie technologii informatycznej i telekomunikacyjnej oraz stworzyć w rejonie Sega swego rodzaju zagłębie informatyczne nasz projekt nosi nazwę Sega Silicon Valley.

Pierwszą odwiedzoną przez nas szkołą była Sega Township Secondary School. Placówka istnieje zaledwie od kilku lat, a może się poszczycić wysoką pozycją wśród innych szkół w okręgu pod względem wyników osiąganych przez jej uczniów w państwowym egzaminie końcowym. Z prawdziwą przyjemnością przekazaliśmy dyrekcji radosną nowinę - szkoła otrzyma wkrótce 20 komputerów, by wyposażyć pracownię, która do niedawna była tylko marzeniem. Stanie się tak za sprawą organizacji Computers for Schools, z której przedstawicielem Tomem Musili spotkaliśmy się kilka dni wcześniej w Nairobi. Organizacja ta uzyskuje używany sprzęt komputerowy od firm i przekazuje go potrzebującym kenijskim szkołom. Wśród wielu innych potrzeb Sega Township Secondary School jest jak się dowiedzieliśmy duży zbiornik na wodę.

zobacz zdjęcia

Kolejną szkołą do której zawitaliśmy była Sega Township Primary School. Jest to bardzo liczna publiczna szkoła podstawowa, borykająca się z wieloma problemami wynikającymi z braku niezbędnych funduszy. Po zapoznaniu się z podstawowymi problemami i potrzebami szkoły postanowiliśmy pomóc w stworzeniu bogato wyposażonej biblioteki, która podniosłaby poziom kształcenia oraz działać na rzecz polepszenia opieki zdrowotnej jakiej wymagają uczniowie poprzez wyposażenie placówki w środki pierwszej pomocy, podstawowe leki i materiały sanitarne.

zobacz zdjęcia

W końcu dotarliśmy do szkoły Kogere Primary School, położonej kilka kilometrów od wioski i znajdującej się w zdecydowanie najtrudniejszej sytuacji pośród odwiedzonych przez nas placówek. Brakuje bowiem praktycznie wszystkiego - od ławek, krzeseł, tablic po podręczniki i pomoce naukowe. Budynek jest nie otynkowany, nie pomalowany, bez drzwi i okien, z klepiskiem zamiast podłogi. Naszym zamierzeniem jest zebrać niezbędne fundusze i przy udziale grupy wolontariuszy z Polski wyremontować i wyposażyć szkołę Kogere.

wkrótce zamieścimy zdjęcia

Wszystkich zainteresowanych włączeniem się do realizacji naszych projektów zapraszamy do współpracy! Każda forma pomocy może być cenna! Wszelkie zapytania kierujcie na adres office@simbafriends.org. Zapraszamy też na naszą stronę internetową www.simbafriends.org

« powrót