Aktualności O forum Projekty Galeria O Kenii Usługi Kontakt Wersja angielska Strona główna
 

 

 

Narciarz z Kenii mistrzem olimpijskim?

Jedynym Kenijczykiem reprezentującym Kenię w XX Zimowych Igrzyskach Olimpijskich, które odbędą się w dniach 10-26 luty w Turynie będzie narciarz Philip Boit.

Boit zakwalifikował się do startu w dwóch przełajowych biegach narciarskich: na 10 km stylem klasycznym i na 1,5 km sprint stylem dowolnym. Będzie to jego trzeci występ w Zimowej Olimpiadzie.

Philip Boit zadebiutował jako narciarz na Olimpiadzie w Nagano w 1998 r. Zajął wtedy ostatnie 97. miejsce w biegu na 10 km stylem klasycznym uzyskując czas dwa razy dłuższy niż zwycięzca.

Z inicjatywą wystawienia kenijskich biegaczy, którzy słyną ze swych osiągnięć w biegach długodystansowych w nowej dla nich dyscyplinie - biegach przełajowych na nartach - wystąpił w 1996 r. koncern Nike. Wtedy to dwóch sportowców z Eldoret w zachodniej Kenii - Philip Boit i Henry Bitok zostało wysłanych na obóz treningowy do Finlandii, gdzie pierwszy raz ujrzeli śnieg. Dwa lata później w Nagano Boit przybył na metę ostatni, Bitok zaś w ogóle nie zakwalifikował się do startu.

W 2002 r. na zimowej olimpiadzie w Salt Lake City Philip Boit poprawił swoją pozycję, przybiegając na metę jako 66. z 71. zawodników.

W Turynie Boit zamierza zostawić w tyle przynajmniej debiutujących w tej olimpijskiej dyscyplinie reprezentantów Iraku i Wysp Bahama. Wierzy nie tylko w swój własny sukces, na który od lat tak konsekwentnie planuje, ale też w to, iż uda się pasją tego zimowego sportu zarazić więcej Kenijczyków.

Trzymamy kciuki za tego niezwykłego sportowca i życzymy mu wywalczenia miejsca na podium!

« powrót