Aktualności O forum Projekty Galeria O Kenii Usługi Kontakt Wersja angielska Strona główna
 

 

 

Relacja z BUW - sesja naukowa National Geographic "Afryka - Kontynent XXI wieku"

W dniu 8 września 2005 roku w przepięknie zagospodarowanym budynku starej Biblioteki Uniwersyteckiej przy Krakowskim Przedmieściu odbyła się sesja naukowa "Afryka - Kontynent XXI wieku" zorganizowana przez National Geographic Polska przy współudziale Forum Kenijsko-Polskiego. Gośćmi sesji byli zarówno członkowie korpusu dyplomatycznego z państw afrykańskich, akademicy, misjonarze, dziennikarze no i oczywiście członkowie Forum Kenijsko-Polskiego. Nasze koleżanki (Marsha, Salome i inne) - w tradycyjnych strojach afrykańskich zrobiły absolutną furorę wśród uczestników sesji, dodając imprezie wspaniałego kolorytu i autentyczności. Jeśli chodzi o pozostałe akcenty KPF to były jeszcze dwa i to bardzo silne i wyraziste. Jednym z nich była prezentacja Sławka Muturi w części merytorycznej sesji. Sławek przedstawił studium przypadku " Intensyfikacja relacji między Kenią i Polską". Innym akcentem była wystawa fotografii autorstwa Goni Zduńczyk "Sawanny Kenii - radość życia i radość trwania", która swą niezwykłością i ekspresją barw fotografii i ram z oryginalnego afrykańskiego drewna, przyciągały uwagę wszystkich zwiedzających.

W części merytorycznej, która wbrew planom organizatorów przeciągnęła się o ponad 3 godziny, poruszano szereg istotnych problemów współczesnej Afryki, takich jak AIDS, piękno nieskażonej natury, pomoc w rozwoju, a nie pomoc w konsumpcji, bogactwo w Afryce.

Gruner&Jahr - wydawca polskiej edycji "National Geographic" przedstawił także wrześniowy numer magazynu, który w całości poświęcony jest Afryce i jako jeden z nielicznych w bardzo długiej historii nie ma żadnego zdjęcia na stronie tytułowej. Sesja w BUW była także premierą dla innego doskonałego wydawnictwa na temat Afryki, jakim jest album "Afryka z nieba" autorstwa Roberta Haas.

Zdjęcia z sesji w BUW

Prezentacja Sławka Muturi

« powrót