Aktualno¶ci O forum Projekty Galeria O Kenii Usługi Kontakt Wersja angielska Strona główna
 

 

 

IN MEMORIAM WANGARI MAATHAI

25.09.2011 w wieku 71 lat zmarła prof. Wangari Maathai, kenijska laureatka Pokojowej Nagrody Nobla 2004 i jedna z czołowych afrykańskich bojowniczek o ochronę praw człowieka i środowiska. Chcąc oddać wielkość jej postaci, poprosiliśmy byłego ambasadora Polski w Kenii, pana Wojciecha Jasińskiego, o podzielenie się z nami swoimi refleksjami na temat wybitnej Kenijki:

O zasługach tego znanego w świecie naukowca i działacza społecznego najlepiej świadczy hołd oddany 26.09.br. przez 66. sesję Zgromadzenia Ogólnego NZ obradującego akurat w Nowym Jorku. Jej śmierć jest niepowetowaną stratą dla Kenii i dla świata jako całości. Była znana społeczności zajmującej się problematyką rozwoju i praw człowieka nie tylko z powodu jej inspirującej elokwencji, ale i emanującego z niej ciepła w stosunku do ludzi. Została założycielką Ruchu Zielonego Pasa (Green Belt Movement) zachęcającego wiejskie kobiety w Kenii do sadzenia drzew, aby ułatwić im codzienne życie i utrzymanie - poprzez lepszy dostęp do czystej wody, drewna opałowego i innych zasobów. Drzew takich posadzono dotychczas w Afryce 45 milionów, a 900 tys. kobiet zaprowadziło szkółki sadzonek by zapobiec skutkom wylesienia i pustynnienia. Wangari Maathai była wizjonerką i aktywną działaczką Programu Środowiska NZ (UNEP) w Nairobi oraz innych agend systemu NZ. Autorką wielu prac i publikacji, w tym "The Challenge for Africa; A new vision", W. Heinemann, London 2009. Urodzona w Nyeri w Kenii w 1940 r., pobierała edukację w Kenii i USA. Stała się pierwszą kobietą we Wschodniej i Środkowej Afryce, która uzyskała doktorat (1971) i pierwszą kobietą Noblistką z Afryki. Była posłem do parlamentu i wiceministrem Środowiska i Zasobów Naturalnych.

Wielokrotnie i przy różnych okazjach spotykała się z Polakami w Kenii, interesując się sprawami Polski i omawiając m.in. możliwości tłumaczenia jej książek na język polski. Zaawansowane były przygotowania do planowanego spotkania z polskim Noblistą Lechem Wałęsą, które jednak nie doszło do skutku.

« powrót