Aktualno¶ci O forum Projekty Galeria O Kenii Usługi Kontakt Wersja angielska Strona główna
 

 

 

ZDJĘCIA Z KIBERY NA WERNISAŻU W WARSZAWIE

Serdecznie zapraszamy na wystawę fotografii Goni Zduńczyk zatytułowaną: „Kibera - mówią o tym slumsy, my mówimy o tym dom.” Wystawa pod honorowym patronatem Ośrodka Informacji ONZ i Fundacji Ekonomicznej Polska-Afryka Wschodnia towarzyszy obchodom Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem ustanowionego w 1992 roku przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych. Prezentacja przełamuje stereotypy myślenia o slumsach i żyjących tam ludziach i jest spojrzeniem na dumę, nadzieję, radość, a także pozytywne zmiany jakie dokonują się wśród mieszkańców Kibery.

Slumsy Kibera położone w Nairobi, są dziś jednym z największych nieformalnych osiedli w Afryce. W oryginale nazwa „Kibra”, pochodzi z języka Nubijczyków i oznacza „las”. To właśnie Nubijczycy, pochodzący z południa Sudanu, wcieleni do armii brytyjskiej w czasie pierwszej wojny światowej, byli pierwotnymi osiedleńcami na terenie Kibery. Dziś mieszkają tu przedstawiciele wszystkich 42 kenijskich plemion.

Autorka jest fotografką z urodzenia i pasjonatką Afryki. Naukę fotografii pobierała zarówno od rodziców (w zawodzie od kilkudziesięciu lat), jak i w Związku Polskich Artystów Fotografików, New York Institute of Photography, Warszawskiej Szkole Fotografii oraz Galerii Luksfera. Jest członkiem Klubu Absolwentów Studium ZPAF. Łączy swoje zainteresowania – fotografię i Afrykę realizując szereg projektów fotograficznych i uczestnicząc w pomocy rozwojowej w krajach Afryki Wschodniej.

Wernisaż odbędzie się w dniu 29 września 2010 o godz. 19 w Galerii Obok ZPAF w Warszawie, Plac Zamkowy 8. Wystawa pokazywana będzie w dniach od 30.09 do 22.10.2010 roku.« powrót