News About forum Projects Gallery About Poland Services Contact Polish version Strona g³ówna
 

 

 

KARIBOOK: PRZECZYTAJ KSIĄŻKĘ "ROSA MISTIKA"

Nasza kenijska e-biblioteka Karibook wzbogaciła się o cenny okaz. Nasza koleżanka, Patrycja Zandberg, udostępniła nam fotokopię książki Rosa Mistika pióra Euphrase Kezilahabiego.

Jest to pierwsze dzieło omawianego autora w naszych zbiorach, a warto dodać, że Kezilahabi zalicza się dościsłej czołówki swahilijskich pisarzy. Urodzony w 1944 roku powieściopisarz ceniony jest zwłaszcza z racji na język wyrafinowanych metafor, płynnie przechodzących ze znaczenia dosłownego w przenośne (np.: płomień ogniska rozpalił jego serce). Aktualnie Kezilahabi pracuje na Wydziale Języków Afryki na University of Botswana.

Rosa Mistika to historia dziewczyny, która błądzi pod wpływem młodzieńczych szaleństw. Polecamy ją zwłaszcza osobom zaawansowanym w nauce swahili, które chcą szlifować język na okazach swahilijskiej literatury. Jako ciekawostkę możemy podać, że Fundacja Simba Friends planuje omawianą fotokopię książki Patrycji Zandberg użyć jako materiał dla dzieci w tanzańskich szkołach w rejonie Moshi. Dzieci pozbawione są tam możliwości obcowania z dziełami literatury, czemu chcemy przeciwdziałać.


Zobacz w Karibook

« back