News About forum Projects Gallery About Poland Services Contact Polish version Strona g³ówna
 

 

 

WTOREK 12 LUTEGO 2008: AKTUALIZACJA INFORMACJI DLA TURYSTÓW O BEZPIECZEŃSTWIE W KENII

Wydarzenia na scenie politycznej
We wtorek Kofi Annan spotkał się z posłami wszystkich partii na specjalnej sesji parlamentu aby zaraportować o postępie rozmów pomiędzy rządem i opozycją, które nadzorował. Annan ponowił apel do posłów, aby udawali się do swoich okręgów wyborczych i apelowali o spokój. Pochwalił rząd za zniesienie zakazu dla mediów przeciwko nadawaniu relacji na żywo ze spotkań politycznych.

W miarę jak rozmowy wchodzą już w trzeci tydzień obrad, zostaną one przeniesione z Nairobi do prywatnej posesji, aby uniknąć świateł jupiterów.

W poniedziałek Kofi Annan zrobił sobie krótką przerwę w obradach i udał się na przechadzkę po Parku Uhuru w ścisłym centrum Nairobi. Annan poprosił obydwie strony, aby nie dyskutowały przebiegu obrad publicznie, argumentując że w odpowiednim czasie on sam ogłosi w mediach, jaki efekt przyniosły rozmowy.

Doniesiono, że zarówno opozycyjna partia ODM, jak również partia prezydenta Mwai Kibaki’ego - PNU przedstawiły propozycje ugody w zakresie podziału władzy. Annan stwierdził, że zarówno przewodniczący ODM Raila Odinga, jak również prezydent Kibaki są na bieżąco informowani o postępie prac i w pełni go popierają.

Bezpieczeństwo w Kenii
Ostatnio na przestrzeni całej Kenii panuje pełny spokój i nie doniesiono o występowaniu jakichkolwiek niepokojów.

Obszary zainteresowania turystycznego niezmiennie są spokojne- co dotyczy zarówno hoteli w Nairobi, całego wybrzeża jak również rezerwatów i parków narodowych.

Liczba wyjazdów turystycznych do Mombasy i Nairobi znacznie się obniżyła w ciągu ostatnich trzech tygodni, w wyniku ostrzeżeń dla turystów narzuconych przez wiele rządów państwowych, zwłaszcza zachodnioeuropejskich. Niemniej jednak rządy USA oraz Wielkiej Brytanii nie ostrzegają przed wyjazdami do Kenii ogólnie, ograniczając się do konkretnych regionów- jak zachodni róg Kenii.

Brytyjczycy zwłaszcza podkreślają, że parki narodowe i rezerwaty pozostają szczególnie bezpieczne. W wyniku powyższego, turyści, którzy ostatnio odwiedzali rezerwaty, cieszyli się niepowtarzalnym safari w komfortowej sytuacji, gdy innych turystów było niewielu.

Wielu gości podkreślało zdumienie spowodowane odmiennymi wrażeniami nabytymi po obejrzeniu relacji telewizyjnych w ich rodzimych krajach w zestawieniu z tym, co sami zastali w trakcie wakacji w Kenii.

Mombasa i wybrzeże: Mombasa wciąż jest spokojna, podobnie jak cały pas wybrzeża. Brytyjczycy zdecydowali sie znieść ostrzeżenie przeciwko wyjazdom w ten rejon Kenii.

Trasa do Maasai Mara przez Narok jest wciąż przemierzana przez autokary wycieczkowe bez najmniejszych niedogodności. Starszy naczelnik Parku Narodowego Maasai Mara potwierdził, że specjalne patrole kontrolują stan wydarzeń zarówno przy wjeździe jak I wyjeździe z Narok, aby dodatkowo zwiększyć bezpieczeństwo turystów. Rząd brytyjski cofnął również ostrzeżenie przed przejadami niniejszą trasą - do Mara przez Narok.

Naivasha i Nakuru: Wycieczki turystyczne powróciły nad jezioro Naivasha, oraz na trasę przez miasto o tej samej nazwie ku Parkowi Narodowemu Lake Nakuru nie doświadczając żadnych problemów, jako że sytuacja tam powróciła do normy. Także spedytorzy i przewoźnicy cargo potwierdzają, że TIRy zmierzające ku Ugandzie przejeżdżają przez Naivasha i Nakuru bez utrudnień.

Których obszarów unikać
Kenya Tourism Federation na bieżąco monitoruje sytuację, aby doradzać, które tereny powinny być unikane. Podczas gdy obszary nadmorskie, tereny safari, lotniska w Nairobi oraz drogi je łączące z hotelami w centrum miasta są bezpieczne, tereny wymienione poniżej powinny być unikane przez turystów.

Zachodnia Kenia - Kenya Tourism Federation wciąż apeluje, aby nie odwiedzać tych terenów, gdzie dochodziło na przestrzeni ostatnich tygodni do starć. Mowa o Prowincji Zachodniej, Nyanza oraz zachodniej części Rift Valley włączając w to drogi na północ od Narok - do Bomet, Sotik i Njoro, jak również okolice Kericho, Molo, Londiani, Nandi Hills oraz Eldoret. Zasadniczo obszary te i tak nie są normalnie odwiedzane przez turystów, choć Kenya Association of Tour Operators dodatkowo sugeruje trzymanie się z dala od omawianych miejsc. Aktualnie donosi się, że sytuacja w tym rejonie jest spokojna, choć często dochodzi do zamieszek i niepokojów społecznych w Kisumu, Kericho oraz Eldoret.

Gościom odwiedzającym Nairobi doradza się, aby unikali obszarów bardzo gęstego zaludnienia - zwłaszcza slumsów - zwłaszcza Eastleigh, Mathare, Huruma, oraz Kibera. Warto jednak pamiętać, że turyści i tak nigdy nie zaglądają do tych stron miasta.

(przypomnij ubiegły raport)

Kenya Tourist Board, Kenya Tourism Federation

« back